Peru 2016 – Příprava

Před dvěma roky jsem se díval v televizi na pořad o Macchu Pichu a říkal jsem si, že bych se tam rád jednou podíval. To jsem netušil, jak brzy se mi přání splní a jak dobrodružná bude má cesta.

Blížil se Silvestr a a narazil jsem na levné letenky do Peru od British Airways. Nízká cena ale byla zaplacena složitostí cesty – měl jsem odlétat z Amsterdamu do Londýna, pokračovat do Miami a nakonec do Limy. Zpáteční cesta byla z Limy do Madridu, následně do Londýna a zpět do Amstredamu. Jelikož tohle měl být můj první let s přestupem a zároveň první let přes oceán, složitější routing jsem si asi vybrat nemohl. Manželka letět odmítla a nikoho jsem nezlanařil, tak jsem koupil letenky a udělal si plán podle sebe.

Vytýčil jsem si dva cíle – Macchu Pichu a megaměsto Limu. A abych nebyl tuctový turista, a protože od malička miluji hory, chtěl jsem zkusit vysokohorský trek. Protoe jsem ale zhýčkaný, našel jsem si společnost prodávající trek all inclusive. Musel jsem sice chodit, ale o zbytek bylo postaráno 🙂

Nástup na výpravu byl ve městě Cuzco ležícím 4200 metrů nad mořem. Četl jsem o horské nemoci, takže jsem veškerý plán přizpůsobil aklimatizaci. Do Cuzca jsem si naplánoval noční přejezd autobusem, naivně si myslíce, že postupná jízda do hor mi pomůže si zvyknout. Dále můj itinerář zahrnoval den na aklimatizaci v Cuzcu, čtyři dny trek, den odpočinku a letecky zpět do Limy, na jejíž prohlídku mi také zbyl jeden den. To byl můj plán.

Přípoj do Amsterdamu jsem vzal od ČSA, které bylo levnější než má oblíbená KLM. Nicméně s mým letem s British Airways se začaly dít psí kusy. Nejdříve se můj let do Londýna posunul asi o čtvrt hodiny. Ok, s tím jsem neměl problém. Ale BA ano, protože čas na přestup klesl o pět minut pod minimum. Výsledkem bylo, že mi zrušili první dva lety a můj let začínal až v Miami. S tím jsem měl problém a tak jsem volal německému prodejci, u kterého jsem letenky zakoupil. Prokousat se přes hlasový automat v němčině byl solidní zážitek. Ale uspěl jsem a tvrdili, že rezervaci opravili. Skutečně se to tak jevilo, protože jsem viděl všech šest letů. Ale v noci se spustila nová kontrola a situace se opakovala.

Po několika iteracích, když jsem pochopil, v čem je problém, jsem zažádal o posun letu do Londýna na brzké ráno. Tudíž bych měl dost času na přestup. Problémem ale byly letenky od ČSA na ráno, protože bych přiletěl do Amsterdamu pozdě na přestup. Už jsem byl připraven obětovat nemalou částku za posun letu, což naštěstí ČSA umožňuje, když ČSA také začalo hýbat s časem mého letu. Tak jsem změn využil a zažádal jsem o bezplatný přesun na předchozí den. Cítil jsem se klidný. Sice poletím už o den dříve, ale využiju večer na procházku po Amsterdamu. Ráno poletím do Londýna, kde budu mít několik hodin na přestup. Prostě klídek, co by se mohlo pokazit?

Pokračování

3 komentáře: „Peru 2016 – Příprava

 • Pingback: Cesta do Limy – Blog Leoše Literáka

 • 05/01/2020 (10:15)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, o dovolené v Latinské Americe sním už delší dobu a konečně to vypadá, že by to mělo vyjít letos. Chtěli bychom s partou přátel vyrazit na road trip, který bude začínat v Kolumbii, pokračovat právě v Peru a končit v Bolívii. Na Peru budeme mít bohužel jen 8 dní a tak bych se Vás chtěla zeptat, co rozhodně nesmíme vynechat. Nějaké info jsem si našla už tady: dovolená Peru. Nicméně mě hlavně zajímá názor z Vaší osobní zkušenosti. Díky za odpověď, Radka.

  Reagovat
  • 01/02/2020 (10:22)
   Trvalý odkaz

   Osm dní je dost málo. To si vyberte jednu dvě lokality a cestujte letadlem. Já ztratil jeden den cestou v autobuse a lituji toho. Asi největší klasika je Machu Picchu, Sacred Valley apod. Nicméně existují rozsáhlejší ruiny, které nejsou tak profláklé. Nicméně ty hory a údolí dělají MP velkým zážitkem.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..